SLAUGYTOJOS JANINOS ISTORIJA, NORVEGIJA

Apie įmonę pirmą kartą išgirdau prieš daug metų. Žinojau, kad suteikiate išskirtines darbo sąlygas slaugytojoms Skandinavijoje (Norvegijoje). Vedama smalsumo nuėjau į informacinį susitikimą ir mane sužavėjo siūlomos darbo sąlygos: didelis atlyginimas, geros socialinės garantijos bei tai, kad dirbama komandiruočių principu – nereikia ilgam palikti savo šeimos ir Lietuvos. Dingtelėjo mintis, kad taip gerai nebūna, tačiau man pavyko praeiti atranką ir pradėti lankyti SLS organizuojamus norvegų kalbos kursus.

Kalbos kursai buvo labai intensyvūs, vyko kiekvieną dieną. Užvėrus kursų duris mokymasis nesibaigdavo – vakare reikdavo ruošti namų darbus. Klydau manydama, kad kursų metu sugebėsiu dar ir dirbti du darbus. Dėl nuovargio ir miego trūkumo tapo sunku įsisavinti naujas žinias, įgyjamas kalbos kursų metu. Daugiau nekartočiau tokios klaidos ir kitoms merginoms patariu kalbą mokytis labai atsakingai. Kiekvienas išmoktas žodis ar frazė tapo labai svarbi nuvykus dirbti į užsienį.

Pirmasis mano projektas buvo Norvegijos miestelyje Vaksdalyje, kuris įsikūręs nuostabioje vietoje, apsuptas kalnų ir fiordų. Mano darbo vieta buvo ligoninė. Pacientai mieli ir smalsūs, besidomintys mano tėvyne Lietuva, o kolegos draugiški ir besišypsantys, visada pasiruošę padėti. Tiesa, iš pradžių jaučiausi susidūrusi su visai kita kalba nei ta, kurią mokiausi kursų metu, kadangi šiame regione kalbama šiek tiek kitokiu dialektu. Tada ir supratau, kokie svarbūs yra kalbos kursai ir kaip svarbu atsakingai mokytis.

Po šio projekto vykau į Bergeną dirbti slaugoje į namus. Šiame mieste pasijutau kaip namuose, kadangi dirbau lietuviškame kolektyve, kuris man negailėjo patarimų, suteikė profesionalius apmokymus. Važiavimas pas ligonius į namus teikė malonumą – aplink nuostabi gamta, kalnai, jūra. Mane sužavėjo kantrus ir mandagus norvegų vairavimo stilius, stengiausi sekti jų pavyzdžiu. Beje, laisvo laiko neleidau veltui. Lankiausi parodose ir galerijose Bergene, keliavau į kitus miestus, plaukiojau keltais. Kopimas į kalnus, maudynės jūroje ir ežeruose, grybavimas – išbandėme daug įvairių laisvalaikio praleidimo būdų. Dėka tolerantiškųjų norvegų ir kolegų iš Lietuvos, Latvijos bei Slovakijos dingo įtampa, lavėjo kalba. Nors pradžia buvo sunki ir teko daug intensyviai dirbti, rezultatai viską atpirko.

Lietuvoje yra tarsi nubrėžtos amžiaus, išvaizdos ar “svorio”  ribos. Norvegijoje žmonės vertinami ne pagal grožio etaloną, bet pagal kvalifikaciją ir patirtį. Profesionalumas labai vertinamas. Be abejo, teko išmokti priimti kitą kultūrą, jos papročius ar esančius skirtumus. Išmokau šypsotis, pasitikėti savimi, kas suteikė stimulo pakeisti gyvenimą iš esmės. Sutikau žmogų norvegą, kuris man parodė, jog amžius nėra riba meilei ar artimam ryšiui. Esu laiminga už savo pačios drąsą, ryžtą ir visus sunkumus, kuriuos teko įveikti savo kelyje. Esu nuoširdžiai dėkinga visiems įmonės darbuotojams bei kolegoms, kurie Norvegijoje labai manimi rūpinosi.

Janina